Pożar budynku gospodarczego i butli z gazem w Bieniądzicach

18.10.2018 r. przed godziną 16 do SKKP w Wieluniu wpłynęło zgłoszenie poprzez formatkę CPR o pożarze budynku gospodarczego i butli z gazem propan – butan w m. Bieniądzice. Do zdarzenia zadysponowano łącznie 11 zastępów straży (4 z JRG Wieluń i 7 z OSP). Na miejscu poza pożarem zastano jedną osobę poszkodowaną (liczne poparzenia ciała). Z relacji osób zgłaszających wynikało, że wewnątrz mogą znajdować się więcej butli z gazem. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wydzielono strefę zagrożenia udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej , ugaszeniu pożaru budynku, w którym znajdowały się butle gazowe przy użyciu czterech prądów wody, obronie sąsiedniego budynku mieszkalnego przy użyciu jednego prądu wody. Ewakuowano 8 osób z trzech budynków mieszkalnych w strefie zagrożenia. Po zakończeniu działań gaśniczych schładzano z bezpiecznej odległości butle gazowe znajdujące się w obiekcie. Temperatura butli była kontrolowana przy użyciu urządzeń pomiarowych.
Po schładzaniu butli wewnątrz obiektu, zostały one wyniesione i umieszczone w dwóch brezentowych zbiornikach wypełnionych wodą celem dalszego schładzania. Łącznie wszystkich butli gazowych z budynku objętego pożarem wyniesiono 28 szt. (w tym 3, które uległy rozerwaniu wskutek warunków pożarowych).
Jednostki wspomagające: Pogotowie Ratunkowe (w tym Lotnicze Pogotowie Ratunkowe), Policja, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, Specjalista ds. gazownictwa. Działania zastępów straży trwały 4 godz. i 7 min. 

Dalsze czynności dochodzeniowo – śledcze prowadzą funkcjonariusze Policji.

fot. PSP Wieluń