UWAŻAJ ; ZABAWA NAD WODĄ

                    UWAŻAJ ; ZABAWA NAD WODĄ

 

Pamiętaj, by zabawy w wodzie i nad woda odbywały sie jedynie wn miejscach do tego przeznaczonych, pod nadzorem    dorosłych.  Nie  wolno  skakać na „główkę”, zwłaszcza w miejscach nam nieznanych, gdy nie wiemy jaka jestn głębokość wody      i jakie dno. Gdy tylko poczujesz sie źle lub jest ci zimno, powinieneś  natychmiast wyjść z wody.

Do kąpieli na otwartych akwenach nadają sie tylko kąpieliska odpowiednio oznaczone, strzeżone przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR). Zabroniona jest kąpiel w pobliżu mostów, budowli wodnych, przy zaporach, portach, ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, jak równie¿ w pobliżu szlaków żeglownych.

Pamiętaj, że flaga czerwona na kąpielisku oznacza zakaz kąpieli. Nie krzycz w wodzie, jeżeli nie dzieje sie nic złego, bo możesz niepotrzebnie wprowadzić    w błąd ratowników. Pamiętaj o numerze ratunkowym nad woda 0-601-100-100. Pływając  kajakiem, łódka  lub  rowerem  wodnym, musisz  pamiętać o założeniu

kamizelki ratunkowej (kapoka), dzięki której będziesz nie tylko widoczny, ale   i bezpieczny w przypadku nagłego znalezienia sie w wodzie.

Do większości wypadków dochodzi w wyniku lekkomyślności oraz lekceważenia obowiązujących przepisów, a przede wszystkim kąpieli w miejscach niestrzeżonych.

Pamiętaj, aby bezwzględnie stosować sie do zaleceń ratowników WOPR, którzy pełnia dy¿ur na

kąpielisku. Brak wyobraźni i zdrowego rozsądku to, niestety, najczęstsze przyczyny wypadków nad woda!

 Tel alarmowy : 998 ,112

tragedia nad woda